کیوی میوه ای شیرین و آبدار است و برای نگهداری طولانی مدت یا خوردن در حال و زمانی در دسترس نیست، بنابراین کیوی خشک را به عنوان گزینه ای با فواید بسیاری در نظر بگیرید. این میوه کم آب٬ کم چربی و نسبتاً کم کالری است و مواد معدنی و فیبر سالم را در اختیار فرد قرار می دهد.

 

کالری و چربی

50 گرم کیوی خشک حاوی 180 کالری است که کمی بیشتر از همان مقدار کیوی تازه است که دارای 30 کالری است. بخشی از این امر به دلیل فرآیند خشک کردن میوه است که کالری و سایر مواد مغذی را متمرکز می کند. علی رغم افزایش کالری، یک وعده از آن گزینه مناسبی برای میان وعده است. پیشنهاد پزشکان این است که بین وعده های غذایی بین 100 تا 200 کالری میان وعده مصرف کنید. یک وعده از این میوه خشک شده نیز حاوی 0.5 گرم چربی است، مقدار کم آن باعث می شود این میوه به گزینه خوبی برای رژیم های کم چربی تبدیل شود.

کیوی خشکخرید کیوی خشک مانژن

 

کربوهیدرات و فیبر

یک وعده کیوی خشک بخورید و 43 گرم کربوهیدرات مصرف کنید. برای افزایش سطح انرژی، برنامه غذایی شما باید هر روز 225 تا 325 گرم کربوهیدرات داشته باشد. همچنین در هر وعده از این میوه خشک 0.5 گرم فیبر مصرف می کنید. نه خشک شده و نه تازه آن مقدار زیادی فیبر را تأمین نمی کند – شما روزانه میزان 25 تا 38 گرم فیبر نیاز دارید. با این حال، یک تحقیق منتشر شده در سپتامبر 2007، نشان می دهد که زنان و مردان چینی که هر روز دو بار کیوی می خورند، طی یک دوره چهار هفته، به لطف محتوای فیبر، یبوست کمتری را تجربه کردند.

 

مواد معدنی

کیوی خشک انتخاب خوبی برای تقویت میزان جذب آهن و کلسیم است. یک وعده این میوه 4 درصد کلسیم مورد نیاز روزانه را تأمین می کند. کلسیم موجود در آن تراکم و استحکام استخوان را تقویت می کند. خوردن کیوی باعث افزایش مصرف آنتی اکسیدان به عنوان ابزاری برای جلوگیری از پریودنتیت (یک بیماری التهابی بافت اطراف دندان ها) می شود. همچنین 3 درصد از میزان روزانه توصیه شده در مصرف آهن را مصرف می کنید.

 

قند

کیوی خشک در برخی محصولات به دلیل استفاده از پودر قند یا شکر در تهیه آن٬ دارای قند زیاد است. یک وعده آن حاوی 23 گرم قند است. مقداری از این قند طبیعی است که به سلامتی شما آسیب نمی رساند. با این وجود، قند اضافه شده در رژیم غذایی شما می تواند به افزایش وزن ناخواسته و پوسیدگی دندان کمک کند. پس در هنگام خرید به دنبال گزینه بدون قند و شکر بگردید.

کیوی خشکخرید کیوی خشک مانژن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *